Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkan Yardımcısı Fatih Kankurdan’nın “ Parça değişimi yerine onarım” konulu yazılı açıklaması şöyledir;
“Kurban Bayramındaki yoğun trafiğin neden olduğu motorlu araç trafik kazalarındaki
hasar onarım süreçlerinde ülkemiz ekonomisine katkısı 1 milyar$ varan tasarruf yöntemi…
” Parça değişimi yerine onarım” Yaşanan kazalar neticesinde, araç kaporta ve mekanik aksamlarında parça değişimi yerine, onarılabilir, yüksek teknolojik ürün ve Türk ustalarının maharetleriyle harmanlanarak tamir edilmesi sayesinde hem müşteri nezdinde yüksek müşteri memnuniyeti hem de ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlanabilmektedir. İç ve dış plastik parçalarda, tamponlar, kapı çıtaları, far ve stopların bağlantı ayakları, iç döşeme trimlerde, kapı döşemeleri, torpido, deri kumaş vinil gibi koltuk akşamları, alüminyum ve galveniz karoser gövde panellerinde, çamurluklar, kapı saçları, alüminyum radyatörlerde, hava, su, kalorifer, klima yağ soğutucuları, alüminyum jantlar, mekanik de-monte parçalar taşıyıcılar ve şasi karoserleri gibi bir çok kompenant ekonomik ömrünü doldurmamış ve tamir edilebilir nitelikte ise garantili ve yüksek standartlarda orijinal kalitesinde onarılabilmektedir.
  İthal edilerek, ülkemize getirilen ve çok yüksek oranda resmi, özel ve genel servisler
tarafından yapılan ekspertizler sonucu sipariş sistemi ile tedarikleri sağlanarak, yerel servislere
sevk edilen parçalarla onarım tamir sürecinin uzaması, ek maliyetlerin kaçınılmazlığı ile uzayıp
giden bir maliyet analizi yapılabilir. Yedek Parça ithalatındaki dışa bağımlılığımızın ekonomik
olumsuzluğunu da göz önüne alabiliriz. Oysa ki, son yıllarda dünya ekonomisi üzerinde 3 milyon $ gibi yüksek ciro hacmine sahip oto yenileme sektörünün ülkeler ekonomilerine katkısı hiçte hafife alınacak boyutlarda değil. Onarım teknikleri, onarım ekipmanları, bilgi ve ArGe faaliyetlerinin çoğunu, zaten yurt dışından ülkemize kazandırılmış durumda. Avrupa’nın bir çok ülkesinde tamir yerine değişimegidilerek, sök tak tekniğinin en büyük zafiyeti Yetişmiş- Yetiştirilmiş Nitelikli Eğitimli istihdamın olmayışı ve işçiliğin bedelinin yüksekliğidir. Ülkemizde yaygın servis ağına sahip, nitelikli işgücü ile sigortalıların ve sigorta şirketlerinin hasar ikamelerinde kendi hür iradeleriyle hizmette tercih ettikleri birçok yedek parça onarımcısı, kaporta, boya, mekanik, göçük ustası ve servisi mevcut bulunmaktadır. Ülkemizde oto hasar kaza onarımlarının tercihinin parça değişimi yerine onarım tamir tekniği kullanılması ile geçtiğimiz yıllarda 500 bin $ civarında bir tasarruf sağlanmıştır.
  İşçiliğin sürecindeki saatlik artış ile birlikte, kazanılan yedek parça onarım tasarrufuna
katkı sağlamak, ithal etmek, dışa bağımlı olmak yerine milletçe üretmek, ürettikçe tasarruf
sağlamak ve ülkemiz çıkarlarını korumak bilinçli bir tüketimle mevcut olacaktır. Esnafımız
ekonomimizin sürekli canlı ve dinamik olarak hareketlenebileceği ve tasarruf ivmesinin orjinale
sadık kalınarak tamir tekniği ile mümkün olabildiği ise yadsınamaz bir gerçektir. Bu kazanımın farklı etkileri de mevcut tabii ki. Sigorta poliçeleri üzerinde olan hasarprim denge oranları. Sigortalıların tercihlerini onarımdan yana kullanmaları, kendi bütçeleri açısından da çok ciddi tasarruf sağlarken, araç orjinalliğinin bozulmaması, ikinci el satışta değer kaybını parça değiştirilmemesi nedeniyle de koruyacaktır.
Poliçe yenileme dönemlerinde karşımıza çıkan poliçe tutarını direkt etkileyen ödenen primin hasara oranındaki bu maliyet karşısında, hem ülkemiz hem de milletimiz tasarruf sağlıyacaktır. Sigorta şirketlerimiz, sigortalı araç sahiplerimiz, onarım yapan esnafımız, kobimiz, hasarı raporlayan eksperimiz, hepimiz bu tasarrufun bir parçası olabilmekteyiz. 2018 yılı ilk yarısına baktığımızda yürürlükte olan 3 milyonu aşkın motorlu kara taşıtı kasko sigorta poliçesi sahiplerinin büyük bölümü hasar onarımlarında çeşitli mini onarım teminat ve klozlarıyla zaten bu tasarrufa katkı sağlamaktadırlar. Milli birliğimizin ve beraberliğimizin, sürdürülebilir ekonomik büyümenin temelinin iktisatla, üreten ekonomiyle olacağının bilinciyle Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu TOBFED olarak “Parça değişimi yerine Onarım” tercihimizi tüm
paydaşlarımızla birlikte desteklediğimizi belirtmek isteriz.”
  Konuyla ilgili olarak Amasya AHC Car Care Şubesi Başkanı Arif Hüsnü Çelebi ise yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ülkemizde çeşitli sebeplerden ötürü yaşanan kazalar neticesinde, araç kaporta, mekanik ve plastik aksamlarında meydana gelen hasarların doğrudan parça değişimi yoluyla değiştirilmesinden ziyade söz konusu hasarların öncelikle onarılması ülkemizin milyonlarca $ tasarruf sağlamasına, ithalatın azaltılması neticesinde dışa bağımlılığın büyük oranda azaltılmasına, Türk ustaların maharetleri, yerli ve milli ürün ve milli üretim yoluyla sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle; AHC Car Care Amasya/ Arif Hüsnü Çelebi işletmesi olarak üyesi bulunduğumuz Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED)’nun başlatmış olduğu “Parça değişimi yerine Onarım” seferberliğini tüm gücümüzle desteklediğimizi belirtmekten gurur duyuyor, tüm vatandaşlarımızı TOBFED’in seferberliğine katkı sunmaya saygılarımızla davet ediyoruz.”
Sosyal Medya
Facebook0
Twitter
RSS
E-Posta
Instagram
Düşünceniz nedir?
0Güzel0Kötü0Harika

Sosyal Medya
Facebook0
Twitter
RSS
E-Posta
Instagram